Dzień 15 – Kyoto podejście pierwsze

Z Kioto jest ten problem, że jest ono strasznie rozległe. Część świątyń oczywiście jest blisko siebie (oczywiście zdecydowana większość płatna), za to te najważniejsze są od siebie oddalone 30-40 min jazdy autobusem (jeśli oczywiście nie trzeba się przesiadać). Na szczęście można kupić bilet dobowy dla turystów za 500 JPY (bilet jednorazowy to koszt 230 JPY).

Pierwszym miejscem które uznaliśmy za obowiązkowe była świątynia Kinkakuji, z bardzo charakterystycznym pawilonem pokrytym złotem. Ok ładne to jest, przepych jak najbardziej, ale nie zrobiło na nas to jakiegoś piorunującego wrażenia. Na zdjęciach prezentuje się bardziej okazale 😉 Otoczenie świątyni również bez jakiegoś wgniatania w ziemię. Tak czy siak warto na własne oczy obejrzeć, bo tak trochę głupio pominąć tak istotny zabytek.

Dalej przejechaliśmy do świątyni Tenryuji, tutaj zdecydowanie bardziej nam się podobało. Piękny staw z wodą lekko mętną, białą wodą, daje to bardzo ładny efekt lustra. W samej świątyni można obejrzeć obraz niebiańskiego smoka (nazwa świątyni zobowiązuje 😉 ) który wypada również na plus. Roślinność otaczająca świątynie była opisana na tabliczkach, więc jest to coś w rodzaju ogrodu botanicznego. Bezpośrednio z ogrodu można wyjść do lasu bambusowego, który jest bardzo klimatyczny, a w nocy musi robić jeszcze większe wrażenie (zwłaszcza, że zdarza się dość często że ktoś się zaszyje gdzieś w krzunach i straszy spacerowiczów), ale niestety nie dane nam było zaznać tej przyjemności. Zdecydowanym minusem dla lasu był płot ogradzający ścieżkę, który mi trochę psuł poczucie estetyki i przeszkadzał.

Jeśli chciało by się zobaczyć wszystkie świątynie w Kyoto, trzeba by było zostawić tam małą fortunę, ceny wahają się od 500 do 1000 JPY (a przynajmniej z takimi się spotkaliśmy). Tym razem chociaż nie zleźliśmy się jak głupi zupełnie bez sensu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *